niedziela, 24 czerwca 2012

Kimchi




Kimchi
 jest tradycyjnym daniem koreańskim .
Główne składniki to kapusta pekińska (albo chińska), rzodkiew japońska, czosnek, papryka chili, cebula, marynowane krewetki lub inne owoce morza, imbir, sól oraz cukier. Najpopularniejsze kimchi (baechu kimchi) składa się z kiszonej kapusty chińskiej, jest mocno posolone i zawiera chili, imbir oraz czosnek. Istnieje wiele innych wariantów tej potrawy, często o zasięgu lokalnym oraz sezonowym, włączając w to np. kaktugi bazujące na rzodkwi, bez dodatku kapusty. Można także przyrządzać tę potrawę z innymi rodzajami kapusty, otrzymuje się wtedy danie bardziej "lekkie" i mniej pikantne.
Dawniej przechowywano kimchi w glinianych garnkach ustawionych z dala od innych produktów i domowników (ze względu na specyficzny i intensywny aromat), częściowo zakopane w ziemi, poza budynkami. Obecnie używa się specjalnych lodówek.

 W Korei kimchi jest popularną przystawką i ważnym elementem każdego posiłku, ale używane jest także jako składnik w przygotowywaniu innych potraw, takich jak 
kimchi jjigae (zupa kimchi) czy kimchi bokkeumbap (smażony ryż z kimchi).


Przepis na kimchi :



Składniki
1 kapusta pekińska
1 główka czosnku
1 łodyga pora
1 papryczka chili (może być sproszkowana: dwie łyżki)
sól morska lub kamienna
pieprz
sos rybny azjatycki

Opis i przyrządzanie

Kimchi (kimczi, kimći, Gimchi, Kimch'i,  Kimczhi) to najsławniejsze koreańskie danie. Koreańczycy nie wyobrażają sobie jedzenia bez kimchi, które jest uniwersalnym dodatkiem do każdej potrawy.

Koreańskie rodziny na zimę przygotowują po kilkaset kilogramów kimczi, które jest wspaniałym źródłem witamin i mikoelementów.

Kapustę kroimy wzdłuż na cztery części. Ćwiarki wsadzamy do roztworu nasyconego z wody i soli.

Kapusta powinna tak przeleżeć min. 8 godzin. Po tym czasie dokładnie ją wyciskamy i płuczemy pod bieżącą wodą.

Czosnek, pora i paprykę trzemy na tarce na drobną papkę, dodajemy do niej soli, pieprzu i zalewamy sosem rybnym. Tak powstałą mieszankę przypraw wcieramy starannie w liście kapusty pekińskiej.

Każdą ćwiartkę kapusty kroimy w poprzek na 3-4 kawałki i ciasno układamy w słoju. Słoik z kimchi odstawiamy do chłodnego pomieszczenia w miejsce nienarażone na działanie promieni słonecznych.

Kimchi będzie gotowe po ok. 5 dniach.

Ilość ostrej papryki i innych przypraw można dowolnie modyfikować w zależności od "mocy" potrawy jaką chcemy uzyskać.

Źródło :

źródło 1   źródło 2


Proszę zgłaszać jeśli napotkacie jakieś błędy 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz