poniedziałek, 1 października 2012

10 nietypowych rzeczy o Korei Południowej (~1~)

1. Szacunek
Na każdym kroku Koreańczycy okazują sobie szacunek. Jeśli nie z spotkałeś się wcześniej z kultura azjatycką, nie zdziw się kiedy już podczas pierwszej rozmowy zaczną zadawać ci pytania [z punktu widzenia Amerykanina czy Europejczyka dość dziwne] dotyczące twojego wieku, pochodzenia, wykształcenia i statusu majątkowego. Nie robią tego z czystej ciekawości czy złośliwości, wiedza ta potrzebna im jest do przyporządkowania twojej osoby do odpowiedniego miejsca na drabinie społecznej. W ten sposób wiedzą, kto komu pierwszy powinien się kłaniać, jak głęboko itd.
Kilka przydatnych przykładów sytuacyjnych:
 • jeśli jesteś młodszy nie możesz zwracać się do osoby starszej po imieniu tylko używając nazwiska lub posiadanego przez taką osobę tytułu. Osoba starsza może robić z tobą wszystko, łącznie ze skarceniem jak wkurzysz ajussi`ego :D
 • Podczas picia ze znacznie starszą osobą, należy odwrócić głowę, żeby wypić zawartość kieliszka. Niektórzy Koreańczycy mogą się czuć dziwnie widząc takie zachowanie u obcokrajowca, ale z reguły panuje u nich przeświadczenie, że przecież przyjezdni nie wiedzą jak się zachowywać w naszym kraju, więc serdecznie wyjaśniają wszelkie zawiłe niuanse kulturowe.
 • Koreańczycy kłaniają się i wymieniają uścisku dłoni w tym samym czasie. Głębokość ukłonu zależy od różnicy wiekowej pomiędzy osobami. Jeśli wymieniasz uścisk ze starszą osobą, drugą wolną ręką złap się za przedramię albo nadgarstek, tak jakbyś je podtrzymywał.
 • Gdy coś dostajesz w prezencie od starszej osoby w czasie odbierania rzeczy powinieneś używać obydwu rąk i się pokłonić. Jeśli coś jest na tyle małe, że zmieści się w dłoni wtedy użyj tylko jednej ręki, a drugą złap się za przedramię jakbyś je podtrzymywał.
 • Gdy idąc ulicą palisz papierosa i zbliżasz się do starszej osoby, to albo go schowaj, albo wyrzuć. Nastolatki zwyczajowo palą na klatkach schodowych albo na poziomie piwnicy w budynkach, z dala od wzroku dorosłych. Dla ludzi ze wschodu wydaje się to być seksistowskim podejściem, ale kobieta paląca jest uważana za kobietę lekkich obyczajów.

2 komentarze:

 1. Wiedziałam wszystko z dram :D
  Ale i tak mi się przydało ^ ^
  Fajny pomysł ^ ^

  OdpowiedzUsuń
 2. OO tak jeśli chodzi o szacunek to szkoda, że u nas tego nie ma hi

  OdpowiedzUsuń