niedziela, 8 lipca 2012

Dlaczego koty nie lubią szczurów - legenda koreańska


Pewnego dnia Szczur wrócił ze spotkania z Buddą i odwiedził Kota.
- Co się stało? Dlaczego wróciłeś tak szybko ? - zapytał Kot.
- Mam interesującą wiadomość. Wszystkie zwierzęta mają przyjść jutro do świątyni przywitać Nowy Rok i złożyć hołd Buddzie . By uhonorować dwanaście zwierząt, które dotrą pierwsze, Budda postanowił nazwać znaki zodiaku ich imionami.
- Zatem wyjdźmy jutro o świcie - zaproponował Kot.
- Zróbmy tak - zgodził się Szczur i poszedł powiadomić inne zwierzęta.
Kot pomyślał  " Przybędę na miejsce najwcześniej i pierwszy znak zodiaku zostanie nazwany moim imieniem". 
Krowa zaś pomyślała: "Powinnam wyjść najwcześniej, bo poruszam się bardzo wolno"
    Nastała noc i Krowa wyruszyła w drogę. Gdy zauważył to Szczur i wskoczył jej na grzbiet zapomniawszy o spotkaniu z Kotem. Inne zwierzęta też widziały Krowę tej nocy i poszły w jej ślady. Tylko Kot został i czekał na Szczura do świtu. Krowa wędrowała całą noc i przybyła najwcześniej do przybytku Buddy. Niestety brama była jeszcze zamknięta i czekając przed drzwiami, Krowa usnęła. W międzyczasie nastał dzień i jak tylko brama została otwarta, Szczur zeskoczył z grzbietu Krowy i wszedł do środka, by pierwszy pokłonić się Buddzie. Krowa pokłoniła się druga. Następnie przyszedł Tygrys, Zając, Smok, Wąż, Koń, Owca, Małpa, Kogut, Pies i na końcu Świnia. Wszystkie dwanaście zwierząt złożyło hołd Buddzie i przywitało Nowy Rok. W tym czasie Kot zdenerwował się i postanowił nie czekać dłużej na Szczura i poszedł sam. Gdy dotarł na miejsce, znaki zodiaku zostały już nazwane.
- Szczur mnie oszukał! - krzyknął wściekle Kot.
    Od tej pory koty nie lubią szczurów.

3 komentarze:

  1. Miło czytało się tę legendę. ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. To mi przypomniało o Fruits Basket (bo tam też była o tym legenda)... I w sumie nigdy nie słyszałam, że jest taka koreańska wersja ^^ Ale bardzo fajna :)

    OdpowiedzUsuń