niedziela, 9 września 2012

Ciekawostki.

Naktong-gang to najdłuższa rzeka Korei Południowej. Ma długość 523km. Źródło znajduje się w górach Taebaek, uchodzi do Cieśniny Koreańskiej i tworzy żyzną deltę.

18 lutego 2003 roku chory psychicznie mężczyzna podpalił pociąg na stacji metra Chungang-ro (miasto Taegu). Spowodowało to śmierć 200 osób i było największą tragedią w Korei Południowej od czasu katastrofy budowlanej domu handlowego Sampoong w Seulu.
 W okolicach Seulu możemy znaleźć dwa lotniska.
Port Lotniczy Seul-Gimpo, Obsługuje on loty krajowe i loty czterech linii lotniczych do portu lotniczego Tokio-Haneda w Japonii.
Port lotniczy Seul-Inczhon. Niedaleko miasta Inch'ŏn. Ten port przyjmuje większość lotów międzynarodowych do Korei Południowej i stanowi jeden z głównych portów przesiadkowych Azji.


 

 
Nauczyciele w koreańskich szkołach nie piszą czerwonym długopisem, bo jeżeli kogoś się nim zakreśli - oznacza to, że ta osoba umarła.


W Korei zamiast noży zazwyczaj używa się nożyczek
i to do wszystkiego. Prosząc o pomoc w restauracji, kelnerka podejdzie z nożyczkami i w mgnieniu oka upora się z problemem. Najzabawniejsze jest to, że w większości przypadków nożyczki sprawdzają się lepiej niż noże! Sprawdźcie sami.
Korea Południowa ma jeden z najlepszych, według studiów PISA, systemów edukacji na świecie. Jest także jednym z krajów, który przeznacza największe kwoty na głowę ucznia i studenta.

Podobno Koreańczycy wynaleźli pismo na 200 lat przed Gutenbergiem.

W Korei Południowej jeżdżą zazwyczaj TYLKO koreańskie auta. Na ulicy trudno zauważyć inne.

Koreańczycy świętują 3 razy w roku Walentynki.
Najpierw 14.02, potem 11.11, a na końcu 24.12, w Boże Narodzenie.
Najważniejsze koreańskie święto to Chuseok, który wypada 13-15 września. Jest to Koreański Dzień Dziękczynienia, który spędza się w atmosferze rodzinnej.

Wszędzie są głośniki. Nie znajdziesz takiego drugiego miejsca na świecie, które byłoby tak naszpikowane głośnikami. Istnieją sklepy mobilne, tj. są to ciężarówki wyposażone w głośniki/megafony sprzedające różne rzeczy i jednocześnie reklamujące swoje produkty (od cebuli po komputery). Jak na pro-edukacyjne państwo przystało w szkołach są największe głośniki z których nieustannie płyną cenne nauki a w międzyczasie piosenki. Oczywiście nie ma żadnego prawa, które ustalałoby poziom głośności z którego możemy korzystać. Im głośniej tym lepiej.

W Korei południowej jest mnóstwo pałaców. W samym Seulu jest pięć pałaców królweskich. Są tak duże, że samo obejście jednego z nich może zająć 2h

W walentynki (14 lutego) to kobiety wręczają mężczyznom kwiaty i czekoladki.

 

 W Korei jest mandat za plucie na ulicę w wysokości 5 000 wonów :) (na zł to jakieś 12,50 ^^)Co do taktu przy alkoholu - złota zasada brzmi : "nie poprzestajemy na jednym kieliszku, trzy kieliszki to wciąż mało, pięc wystarczająco, a siedem to już przesada"

 

                               Koreańczycy uważają liczbę 4 za pechową - lepiej jej unikać :)
 

Najdroższym środkiem lokomocji są pociągi. Warto też wspomnieć, że ich średnia prędkość to ok. 300 km/h ! :D

 

 

 

 

 
 To na tyle, sama bardzo dużo nowych rzeczy się dowiedziałam :D 
Podobają się ciekawostki ?3 komentarze: