wtorek, 11 września 2012

Yongsan.

 
 

  
 To ekstrawagancki pomysł: obszar do tej pory będący terenem japońskich i amerykańskich baz wojskowych ma zostać przekształcony w największą dzielnicę biznesową na świecie. Stolica Korei Południowej kosztem 28 miliardów dolarów chce stworzyć Yongsan International Business District, która ma zadziwić inne państwa. Stąd rozmach - najsławniejsi architekci wymyślili widowiskowe wieżowce o najdziwniejszych kształtach i rekordowych wysokościach.


Nowe miasto w Seulu?
Deweloper, czyli Dream Hub (konsorcjum składające się z 30 największych firm koreańskich), zaprezentował wraz z Libeskindem ostateczny plan projektu. "Archipelag 21" to wielofunkcyjne "miasteczko" składające się z dwudziestu drapaczy chmur. Oprócz biur powstaną tu centra handlowe, osiedla mieszkaniowe, muzeum, centrum sztuki nowoczesnej i szkoła. Będzie też park krajobrazowy z oczkami wodnymi i zagajnikami drzew i rzeką, w której mają pływać egzotyczne ryby.

Yongsan ma połączyć ze sobą różne części metropolii, ale przede wszystkim stanowić symbol rozwoju Korei Południowej w XXI wieku i umiejscowić ją jako ważny punkt na biznesowej mapie świata. Będzie większa niż Canary Wharf, dzielnica biznesu w Londynie, gdzie umiejscowione są trzy najwyższe budynki Wielkiej Brytanii. Projekty mają też uczynić Seul ciekawszym architektonicznie miastem.

Tańczące Smoki, Chmury i Ostrze
Na północnym brzegu rzeki Han staną m.in. takie budynki jak Tańczące Smoki, których fasada pokryta jest oknami w kształcie przypominającym łuski, Chmury - 10-piętrowa platforma z betonu i szkła, która wykracza poza obrys obu wież przypominających WTC, a także Blade - biurowiec w kształcie rombu.
Jedną z ciekawszych propozycji jest 640-metrowy wieżowiec o skręconej dynamicznie bryle - Dancing Towers. To trzy 41-piętrowe wieże na wspólnej podstawie, dla których inspiracją są ruchy tancerzy koreańskiego tańca buddyjskiego Seung-Moo. - Lekko wykręcona forma każdej z wież przypomina rękawy tancerzy skręcające się podczas ruchu

Z prezentacji wszystkich projektów wynika, że dzielnicę podzielono na dziesięć segmentów, połączonych ze sobą siecią mostów, ulic i placów zieleni. Pod ziemią znajdzie się centrum handlowe o powierzchni 500 tys. metrów kwadratowych: ze sklepami, restauracjami i różnymi punktami usługowymi. Na powierzchni zaplanowano strefę aktywności, gdzie m.in. będzie oszklony ogród, boisko, wysoka ścianka wspinaczkowa, duże ekrany multimedialne, na których będą wyświetlane filmy 3D.

Największy plac budowy w historii Korei
Wstępne prace już się rozpoczęły w pobliżu rzeki, ale budynki zaczną się wznosić dopiero w połowie przyszłego roku. Inwestycja Yongsan International Business Center będzie realizowana przez następne 12 lat i będzie największym placem budowy w historii Korei Południowej. Pierwsze części dzielnicy zostaną oddane w 2016 roku.

 
Źródło: tvn 24


Co o tym sądzicie ? Ja jestem tym zafascynowana ^,^

Zauważyłam, że dłuższe notki, was nudzą, albo po prostu większość z was nie ma chęci tego czytać... Nie mogłam się powstrzymać, by nie opublikować tej notki. Następne postaram się pisać krótsze.. :)

6 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. cieszę, się, że chociaż, ty czytasz notki :)

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. :)
   jak będziemy w Korei, musimy tam wpaść xd

   Usuń
  2. no jasne! akurat wybudują chociaż część, jak tam przyjedziemy. xdd

   Usuń