czwartek, 18 października 2012

HanbokHanbok jest to tradycyjny strój Koreańczyków. 
Kiedyś ów strój nosiło się codziennie.
Po wojnie koreańskiej (1950-1953) postanowiono iść z postępem. W rezultacie w latach siedemdziesiątych hanbok wyszedł z mody; wyparły go ubrania w stylu zachodnim. Tak więc strój noszony niegdyś na co dzień był rzadko używany, skąd wyciągano go tylko na szczególne okazje, takie jak śluby, zaślubiny czy święta.
Jednak ostatnimi czasy hanbok wraca do mody. Chcąc go upowszechnić, w roku 1996 każdą pierwszą sobotę miesiąca ogłoszono „dniem hanboka. Producenci odzieży wprowadzili na rynek nowe modele, zaprojektowane głównie z myślą o młodzieży. Współczesny hanbok spotkał się z ciepłym przyjęciem, co pokazuje, że człowiek ma potrzebę wracać do korzeni. Nawet w wielu programach ( jak w Hello Baby ) dzieci są ubierane w dziecięce hanboki ^ ^. 


Hanbok damski


Składa się z :
jeogori - krótkiej kurtki z długimi rękawami
dongjeong - kołnierzyki podkreślające krzywiznę kołnierza otgoreum- dwa długie, opadające na suknię dekoracyjne pasyChima - suknia z podwyższanym stanem. Może być jednowarstwowa, wielowarstwowa, plisowana.
Buty zrobione są z
jedwabiu i nosi się je na beoseon (bawełniane, białe skarpetki )jeogori – żakiet ( dłuższy niż u kobiet ) 

Durumagi – płaszcz
Gat – tradycyjny męski kapelusz

Baji – spodnie. ( w przeciwieństwie do stylu zachodniego, w którym spodnie są dopasowane do ciała, baji są luźne, tak aby umożliwiać wygodne siedzenie na podłodze)
Khotsin – jedwabne buty z kwiecistym haftem.

I notka się podoba ?
Starałam się ~ ^ ^ 
Nie ma o czym pisać, ale muszę znajdować jakoś tematy.
O czym chcecie ?
Bo u mnie jakoś pomysłów brak Keke ~

2 komentarze:

  1. Fajne :D
    hmm o czym ??
    może coś o jedzonku teraz lub o jakimś świcie, którego u na nie ma ;D??

    OdpowiedzUsuń