czwartek, 17 stycznia 2013

Księżycowy Nowy Rok

 Obchody noworoczne są najważniejszym i zarazem najdłuższym świętem w kalendarzu księżycowym - rozpoczynają się pierwszego dnia pierwszego miesiąca i trwają do dnia 15-go, zwanego Festiwalem Lampionów. Księżycowy Nowy Rok obchodzi się w Chinach, Korei, Tybecie, Butanie, Mongolii, Wietnamie, a także Singapurze, Indonezji, Laosie, Malezji, Filipinach, Tajlandii i Kanadzie (choć ta może nie jest najlepszym przykładem). 
 Nowy Rok to święto, które wymaga wielu przygotowań (i nie chodzi tu o zakup sukni balowych, trunków i wybór sylwestrowego balu). To czas dla rodziny, przyjaciół, czas... na ucztę! Już na około dwa tygodnie przed końcem roku wszyscy zaczynają zaopatrywać się w produkty, z których ugotują dla całej rodziny świąteczną kolację, obfitującą w wiele wykwintnych dań. Pierwszym kulinarnym zadaniem (wykonywanym koniecznie przez mężczyzn!) jest przygotowanie słodkich, lepkich deserów, które zostaną postawione przed podobizną Boga Kuchni (Zaowang), zdającemu 'roczny raport' Głównemu Sędziemu w Niebie. Podając bożkowi taki przysmak, chce się go udobruchać i jednocześnie 'zakleić mu usta', aby nie wyjawił Sędziemu złych uczynków popełnionych przez członków rodziny. Gdy Zaowang zamilknie na wieki (albo przynajmniej na cały kolejny rok), czas zabrać się za przygotowywanie noworocznych specjałów. Należy podkreślić, że ich składniki nie są przypadkowe, większość z nich ma bowiem swoje znaczenie związane ze szczęściem, na przykład:
 • Kurczak i ryba symbolizują szczęście i spełnienie (w szczególności gdy serwowane są w całości)- Dania z pomarańczami reprezentują zdrowie i powodzenie
 • Noodle oznaczają długowieczność (dlatego też nigdy nie powinny być cięte)
 • Kaczka symbolizuje wiarę, podczas gdy jajka oznaczają płodność
 • Fasola i świeże tofu są niepożądane, gdyż ze względu na swój biały kolor kojarzą się z nieszczęściem i ze śmiercią.

Dania dobiera się również ze względu na ich nazwy - mają one być podobne do brzmienia takich słów jak 'dobrobyt', 'szczęście', 'zdrowie' itd.

Przenosząc się do Korei, będziemy mieli okazję rozgrzać się zupą dduk gook z ciasteczkami ryżowymi lub mandu gook z małymi pierożkami, po czym uraczyć swe kubki smakowe japchae - specjalnymi noodlami ziemniaczanymi (ciesząc się nimi tym bardziej, iż zapewnić nam mają długie życie). A żeby to życie nie było tylko długie, lecz także szczęśliwe, trzeba będzie zajrzeć do Korei i zakończyć ucztę banh chung - ciastem ryżowym z mięsem i fasolą mung podawanym z dua mong - piklowanymi warzywami, które z kolei, tak jak chińskie Nian gao, ma uczynić nadchodzący rok piękniejszym (a w końcu o to przecież chodzi).

Nie wolno zapominać, iż Nowy Rok to także doskonała okazja, by spotkać się z dawno niewidzianymi członkami rodziny bądź przyjaciółmi i obdarować ich świeżymi lub suszonymi owocami, słodkościami czy kwiatami oraz życzyć im szczęścia i pokoju. W każdym domu powinien pojawić się Chuen hop - 'Kosz jedności' wypełniony suszonymi owocami i słodyczami, który ma charakter zapraszający i witający gości.


źródło: http://masala.blox.pl/html

4 komentarze:

 1. Szczerze mówiąc nie wiedziałam że kurczak i ryba symbolizuje szczęście i spełnienie 0.o

  OdpowiedzUsuń
 2. Ach te koreańskie rodziny, aż tyle złego zrobiły, że aż chcą zaklejać bożkowi usta xD
  Fajny post dużo ciekawego się dowiedziałam ;)

  OdpowiedzUsuń